سُها؛ ارائه دهنده به روز ترین سیستم مدیریت فرآیند استخدام در ایران (ATS)

کشف استعداد شغلی منابع انسانی سازمان

کشف استعداد شغلی

استعداد شغلی منابع انسانی

همان‌طور که می‌دانید یکی از موثرترین و اصلی­‌ترین بخش­‌های یک سازمان­، واحد منابع انسانی آن به شمار می­‌آید. منابع انسانی یک رده‌ی شغلی است که متخصصانش، در جهت پیشبرد کار و اهداف سازمان فعالیت می­‌کنند. در این میان رهبران یا مدیران واحد منابع انسانی برای بهبود عملکرد کارکنان، توسعه‌ی سیستم مدیریتی، بالا بردن کارایی سازمان و گسترش فرایندهای سازمانی، خود را موظف به کشف استعداد شغلی کارکنان می‌­دانند. در این مقاله قصد داریم ابتدا با تعریف استعداد شغلی آشنا شویم و سپس راهکارهای شکوفایی‌اش را مورد بررسی قرار دهیم.

 

تعریف کلی استعداد شغلی

کشف استعداد شغلی کارمندان توسط مدیر منابع انسانی و پرورش و رشد آن‌ها، امری بسیار مهم است. بسیاری از افراد توانایی و مهارت را با استعداد اشتباه می­‌گیرند. مهارت و توانایی جنبه اکتسابی دارد، اما استعداد به عنوان زیرمجموعه­‌ی مهارت، کاملاً ذاتی است. هنگامی که چندین نفر در موقعیت یکسانی آموزش می‌بینند، در میزان کسب مهارت، با یکدیگر متفاوت هستند. استعداد ذاتی افراد، میزان کسب مهارت و توانایی آن­ها را می‌­سنجد و عاملی برای وجه تمایز افراد محسوب می­‌شود. برای مثال چهار نفر در شرایط کاملا یکسان، به فراگیری و آموزش نقاشی می­­‌پردازند. شخصی که استعداد بالقوه‌ای در زمینه نقاشی دارد، خروجی بهتری ارائه می­‌دهد. حال اگر در همین شرایط به آموزش مبحث فیزیک پرداخته شود، ممکن است فردی که در زمینه نقاشی استعداد داشت در این زمینه موفق نباشد. استعداد در بطن ما وجود دارد و مسیر ذهن را در جهت یادگیری و به کارگیری بهتر مهارت پیش می‌­برد.

کشف استعداد شغلی

 

 

نقش مدیر توسعه و مدیریت منابع انسانی

متاسفانه بسیاری از افراد مدیریت منابع انسانی را با مدیر توسعه، اشتباه گرفته و بعضاً این دو را یکی می‌دانند. این درحالی است که این دو مبحث، جدا ولی کامل کننده‌ی یکدیگر هستند.

  • مدیریت منابع انسانی مجموعه‌­ای از فعالیت­‌های رهبران، در جهت کشف نیروی متخصص کار، آموزش و تربیت، ارزیابی عملکرد و ایجاد انگیزه، در جهت پیشبرد اهداف سازمانی و به طور کلی خط مشی مربوط به کارکنان است.
  • مدیر توسعه، شناخت و کشف استعداد و توانایی افراد و رشد و پرورش آن‌ها به منظور قرارگیری و انطباق درست در جایگاه شغلی مورد نظر، در جهت پیشبرد اهداف و عملکرد بهتر سازمان است.

 

نقش مدیر توسعه در کشف استعداد شغلی

کشف، غربالگری و استخدام نیروی متخصص، آموزش و تربیت آن­‌ها در جهت بهبود عملکرد، مختص به دپارتمان مدیریت منابع انسانی است. اما هر کدام از بخش­‌های سازمان در قبال کشف استعداد شغلی نیروی کارِ بخش خود مسئول هستند.

مدیر توسعه، در جهت یاری‌رسانی و بهبود استعداد به صورت فردی و انحصاری عمل می­‌کند. حال آن‌که مدیریت منابع انسانی، وظیفه‌ی اجرایی مانند اعمال حقوق، پاداش، مزایا، مرخصی و …را بر عهده دارد. تفاوت دیگر مدیریت منابع انسانی و مدیر توسعه در این است که اهداف مدیریت منابع انسانی به صورت کوتاه مدت است. اما مدیر توسعه با عملکردهای استراتژیک و برنامه‌ریزی بلند مدت، اهداف کلان را دنبال می­‌کند.

 

۳ راهکار برای کشف استعداد شغلی نیروی انسانی

به طور کلی پی ­بردن به دانش، مهارت و توانایی­‌های فردی، توسط خود فرد، بسیار آسان‌تر است. پی بردن به استعدادهای ذاتی دیگران به دلیل پیچیدگی­‌های درونی و ذهنی افراد بسیار دشوار است. برای مثال، هنگامی که فردی پرجنب‌وجوش در مصاحبه کاری بنا به دلایل مختلف، الگوهای رفتاری متفاوت با شخصیت اصلی خود را نشان می­‌دهد، شناسایی استعداد را سخت و پیچیده می­‌کند. رسیدن به این مهم نیازمند مهارت و توانایی خاص مدیران باتجربه است.

کشف استعداد شغلی

 

 

برای درک بهتر مطلب در ادامه به سه مورد از راهکارهای کشف استعداد شغلی کارکنان می­‌پردازیم.

 

  1. درک جایگاه شغلی کارمندان

مدیران برای کشف و شناسایی استعداد کارمندان، باید به درکِ جایگاه شغلی آن­‌ها برسند. ارزیابی عملکرد به مدیران نشان می‌دهد که آیا کارکنان در جهت تحقق اهداف سازمانی، استعدادشان را بروز می­‌دهند یا شغل‌شان را به چشم وظیفه نگاه می‌کنند.

 

  1. در نظر گرفتن طرح تشویقی

یک مدیر با تجربه و خلاق، تنها به کشف استعداد کارمند اکتفا نمی­‌کند بلکه با در نظر گرفتن اقداماتی مانند اعمال طرح تشویقی، به رشد و پرورش استعداد فرد نیز کمک می­‌رساند. هنگامی که کارمندان با عملکرد کاری خوب و مناسب در جهت پیش­برد اهداف سازمانی قدم برمی­‌دارند، مورد تشویق و حمایت از سوی مدیر سازمان قرار می­‌گیرند. همین امر موجب می‌­شود که کارمندان انگیزه بیشتری در کشف و به­‌کارگیری استعداد شغلی داشته باشند.

  1. ایجاد همدلی و مشارکت با اجرای عدالت

برقراری روابط دوستانه و ایجاد محیطی سالم و پویا میان مدیر و کارکنان، باعث ایجاد حس همدلی و مشارکت هدفمند، در جهت بهبود عملکرد سازمان می‌­شود. هنگامی که کارکنان متناسب با استعداد و توانمندی خاص خود در جایگاه شغلی مناسب قرار می­‌گیرند، با برقراری عدالت و ایجاد روابط دوستانه، انگیزه­‌ی بیشتری برای تلاش دارند. یک مدیر خلاق با ایجاد حس مشارکت و همکاری، انگیزه‌ی به‌کارگیری استعداد شغلی را در پرسنل، تقویت می­‌کند. از این رو می‌توانند با برنامه­‌ریزی­‌های بلندمدت به اهداف کلان سازمان دست پیدا کنند.

 

ارتقاء استعداد شغلی

همان‌طور که گفته شد مهم‌­ترین وظیفه‌­ی بخش‌­های مختلف یک سازمان، اعم از مدیریت منابع انسانی، شناسایی و کشف استعداد شغلی نیروهای انسانی است. استعداد شغلی به طور ذاتی در افراد وجود دارد؛ مدیران خبره و باتجربه با شناسایی آن‌ها و ارائه راهکارهای کاربردی، از استعداد شغلی کارکنان در جهت بهبود عملکرد سازمان استفاده می‌کنند. برای داشتن سازمانی هدفمند و پویا باید به مدیریت استعداد شغلی کارمندان در محیط کار توجه شود.

اشتراک گذاری

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *