سُها؛ ارائه دهنده به روز ترین سیستم مدیریت فرآیند استخدام در ایران (ATS)

حقوق مدیر منابع انسانی در ایران

حقوق مدیر منابع انسانی

حقوق مدیر منابع انسانی

یکی از مهم‌­ترین و ضروری­‌ترین بخش­‌های یک سازمان، واحد منابع انسانی است. منابع انسانی، یک شغل سازمانی است که افراد با مجموعه فعالیت­‌های خود، تحت نظارت مدیر منابع انسانی، عملکرد سازمان را جهت‌دهی می‌کنند تا مسیر پیشرفت طی شود. مدیریت منابع انسانی وظیفه استخدام، آموزش و تربیت کارکنان، پرداخت حقوق و پاداش، ایجاد انگیزه، ارزیابی عملکرد کارکنان و… را بر عهده دارد. در این مقاله قصد داریم به تعریف و شرح وظایف مدیر منابع انسانی، شرایط و نحوه ورود به این شغل و میانگین حقوق مدیر منابع انسانی در ایران و برخی از کشورها بپردازیم. با ما همراه باشید.

از مدیریت منابع انسانی چه می­‌دانید؟

مدیریت منابع انسانی عهده‌دارِ فعالیت­‌ها و اِعمالِ سیاست­‌هایی است که مربوط به کارکنان است. فعالیت‌هایی مانند جذب نیرو، آموزش، پرورش استعدادهای کارمندان، ارزیابی عملکرد، تعیین حقوق و مزایا، ایجاد محیطی سالم و پویا برای کارکنان در جهت بهبود عملکرد و دستیابی به اهداف کلان سازمان، برنامه­‌ریزی­‌های بلندمدت و… درواقع مدیریت منابع انسانی، بهره‌­وری از نیروی انسانی جهت دستیابی به اهداف سازمانی محسوب می­‌شود. از دیگر وظایف خطیر مدیر منابع انسانی می­‌توان به برقراری و ایجاد ارتباط مناسب میان کارمندان، مدیریت بحران و توانایی حل اختلاف، مدیریت فرهنگ سازمانی، ایجاد امنیت شغلی، تلاش برای ارتقای عملکرد سازمانی، اعمال عملکردهای لازم برای افزایش تحرکات بین سازمانی و کنترل بودجه و بهینه­‌سازی مصرف منابع مالی اشاره کرد.

رشته‌ی دانشگاهی مدیریت

مدیریت منابع انسانی به عنوان یک رشته تحصیلی در بسیاری از دانشگاه­ های معتبر سراسر دنیا تدریس می­‌شود. فارغ‌­التحصیلان این رشته می­‌توانند در سازمان­‌ها و شرکت­‌های مختلف براساس تجربه و سابقه کاری، با محاسبه‌ی میانگین حقوق مدیر منابع انسانی مشغول به‌­ کار شوند.

 

حقوق مدیر منابع انسانی

تحصیلات مورد نیاز و نحوه ورود به شغل مدیریت منابع انسانی

اکثر شرکت­‌ها و سازمان­ ها در ایران، کارشناس یا مدیر منابع انسانی مورد نیازشان را از افراد باتجربه اما فاقد مدرک دانشگاهی این حوزه، انتخاب و استخدام می­‌کنند. زیرا معتقدند افراد باتجربه حتی اگر مدرک هم نداشته باشند با مسائل مربوط به نیروی انسانی اعم از ارتباط، آموزش و تربیت، روش­‌های استخدام و ارزیابی عملکرد و قوانین کار آشنایی کامل دارند. با این حال داشتن مدرک مرتبط با شغل مدیریت منابع انسانی، در روند کاری سازمان و موفقیت شغلی، موثر است. معمولا بسیاری از سازمان­‌ها و شرکت­‌ها با درج آگهی در روزنامه یا از طریق سایت­‌های کاریابی نیروی مورد نیازشان را جذب می­‌کنند. در رابطه با جذب کارشناس یا مدیر منابع انسانی به دلیل حساسیت بسیار بالای این سمت، از طریق معرفی دیگران و یا براساس میزان تجربه و سابقه مدیریتی، از فارغ­‌التحصیلان رشته مدیریت با گرایش مدیریت منابع انسانی اقدام به جذب نیرو خواهند کرد. باتوجه به اینکه منابع انسانی به عنوان سرمایه‌های ملی، بخش مهم و ضروری یک سازمان تلقی می‌شوند. استخدام کارشناسان ‌و مدیران منابع انسانی در بخش‌های خصوصی و دولتی سازمان‌ها و شرکت‌ها در سالهای آینده با در نظر گرفتن مسأله میانگین حقوق مدیر منابع انسانی رو به افزایش است.

 

مهارت و توانایی مورد نیاز مدیر منابع انسانی

 • برقراری ارتباط و کارگروهی
 • درک اجتماعی بالا و توانایی مذاکره
 • تحلیل سیستم‌­ها و حل مسائل پیچیده
 • تسلط به کارهای اداری
 • مدیریت زمان
 • داشتن دانش کافی و مدرک تحصیلی مرتبط
 • مهارت کار با نرم‌­افزارهای مرتبط
 • توانایی حل اختلاف
 • قدرت تصمیم گیری بالا
 • سازمان‌دهی و ایجاد نظم
 • اخلاق‌گرایی‌
 • قدرت تجزیه و تحلیل مسائل، تحلیل محوری
 • مسلط به زبان برای شرکت‌های چند ملیتی
 • دانش لازم درباره سیستم‌های اطلاعاتی
 • مشورت‌گیری و مشورت‌دهی در زمینه مسائل پرسنلی
 • آینده‌نگری
 • مهارت گزارش‌دهی و گزارش‌گیری

حقوق مدیر منابع انسانی

میانگین حقوق دریافتی منابع انسانی در ایران و برخی از کشورهای جهان

 1. ایران:

بر اساس آخرین گزارشات و تحقیقات به عمل آمده توسط سایت ایران تلنت، میانگین حقوق مدیر منابع انسانی به صورت ماهیانه در ایران از حدود ۴.۰۰۰.۰۰۰(کم‌ترین) تا چیزی حدود ده میلیون تومان به صورت میانگین و حدود  ۲۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان(بیشترین) متغیر است. لازم به ذکر است که با توجه به سابقه‌کار، میزان حقوق و دستمزد دریافتی بیشتر می‌شود. علاوه بر این درآمد و میزان حقوق دریافتی کارشناس یا مدیر منابع انسانی در بخش خصوصی و دولتی متفاوت است. قانون مدیریت خدمات کشوری، حقوق و مزایای دریافتی در بخش دولتی را تعیین می‌کند. حقوق و مزایای دریافتی مدیر منابع انسانی در بخش خصوصی نیز بر اساس تاکید بر میزان تجربه و توانایی فرد بر مبنای سیاست‌های پرداختی و توان مالی شرکت تعیین می‌شود.

 1. آمریکا:

میانگین درآمد و حقوق دریافتی این سمت،  در کشور آمریکا از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ چیزی حدود ۵۲.۶۹۰ تا ۹۹.۲۰۰ دلار تخمین زده شده است.

 1. انگلستان:

میانگین درآمد سالیانه کارشناس منابع انسانی در کشور انگلیس، برای افراد تازه کار بین ۲۳.۰۰۰ تا ۲۹.۰۰۰ دلار و برای افراد باتجربه چیزی حدود ۲۷.۰۰۰ تا ۳۸.۰۰۰ دلار و برای مدیران منابع انسانی  بین ۳۷.۰۰۰ تا ۸۶.۰۰۰ دلار است.

 1. کانادا:

 میانگین حقوق این سمت در کشور کانادا چیزی بالغ بر 44 دلار، برای کارشناس منابع انسانی حدود 29 دلار و برای کارشناس ارشد این حوزه حدود 35 دلار بر ساعت در نظر گرفته شده است.

جمع بندی

واحد منابع انسانی متشکل از افرادی است که تحت نظارت مدیر، در جهت اهداف کلان سازمان و اثربخشی عملکرد سازمانی فعالیت می‌کنند و به عنوان مهم‌ترین و ضروری‌ترین بخش‌های یک سازمان یا شرکت محسوب می‌شوند. یک نیروی متخصص و باتجربه با در نظر گرفتن حقوق و دستمزد متغیر ماهانه حدود ۴ تا ۲۰ میلیون تومان استخدام می‌شود. لازم به ذکر است که میانگین حقوق مدیر منابع انسانی در سراسر جهان بر اساس میزان سابقه و تجربه متفاوت و متغیر است.

اشتراک گذاری

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *