سُها؛ ارائه دهنده به روز ترین سیستم مدیریت فرآیند استخدام در ایران (ATS)

فرآیندهای منابع انسانی

فرآیندهای منابع انسانی

فرآیندهای منابع انسانی

 

فرآیندهای منابع انسانی استراتژی­‌های اساسی هستند که مدیران منابع انسانی برای اطمینان از تجربه­‌های کاری موفق کارمندان به کار می­‌برند. برنامه‌ریزی منابع انسانی(جذب نیرو، گزینش کارمندان و کارکنان، استخدام، آموزش، القای جهت­‌گیری، ارزیابی، ارتقا و اخراج)، حقوق و دستمزد کارمندان سازمان و مزایا، مدیریت اجرایی، روابط نیروی انسانی عناصر اصلی تشکیل دهنده این فرآیندها خواهند بود.

سازمان­‌ها در راستای تحقق دورنما یا چشم‌انداز (vision) خود فعالیت می­‌کنند. بخش منابع انسانی مسئول تدوین و اجرای برخی از استراتژی­‌های لازم در جهت دستیابی به این اهداف است و فرآیندهای مورد نیاز را تعریف می­کند. امروزه فعالیت بخش منابع انسانی صرفا منحصر به افراد نیست. نکته کلیدی مدیریت استراتژیکِ موفق شامل ایجاد، نظارت و به روزرسانی فرایندهای منابع انسانی است. طراحی دقیق فرآیندها حائز اهمیت فراوانی است زیرا زمینه‌ساز اثربخشی آن‌ها خواهد بود. شناخت فرآیندهای اصلی مدیریت منابع انسانی و نحوه اجرای درست این فرآیندها باعث موفقیت مدیران منابع انسانی خواهد شد.

 

برنامه­‌ریزی منابع انسانی، اولین فرآیند منابع انسانی

 

به طور کلی برنامه‌ریزی منابع انسانی یا HRP عبارت است از فرآیند پیش‌بینی نیاز آتی سازمان به منابع انسانی و تعیین شیوه استفاده از ظرفیت پرسنل. به عبارت دقیق­‌تر برنامه‌ریزی منابع انسانی بر مفهوم تقاضا و عرضه در چارچوب ظرفیت منابع انسانی سازمان تمرکز دارد. در حقیقت HRP در تأمین تقاضای آینده‌ی نیروی انسانی در سازمان با تأمین افراد مناسب، به تعداد مناسب و در زمان و مکان مناسب به مدیریت سازمان کمک می­‌کند. روند جذب و انتخاب پرسنل توسط مدیران بعد از تجزیه و تحلیل نیازهای منابع انسانی آغاز می­‌شود. برنامه‌ریزی منابع انسانی با تعریف فرآیندهای منابع انسانی صورت می­‌گیرد. مهم‌­ترین فرآیندها در این زمینه عبارتند از:

  • جذب نیروی انسانی

هدف فرآیندهایی که در جهت جذب نیروی انسانی صورت می­‌گیرد، جذب متقاضیانی است که با معیارهای شغل مطابقت دارند.

  • گزینش نیروی انسانی

فرآیندهای نیروی انسانی مربوط به مرحله گزینش، نوعی فیلتراسیون محسوب می­‌شوند. نامزدهایی را که از نظر صلاحیت، تخصص و پتانسیل برای یک کار خاص ایده­‌آل هستند را موردنظر قرار داده و سایرین را حذف می­‌کند.

  • استخدام نیروی انسانی

استخدام به فرآیند عقد قرارداد رسمی بین سازمان و نیروی منتخب گفته می­‌شود. هدف آن جذب متقاضیانی است که با معیارهای شغلی خاصی مطابقت دارند.

سیستم مدیریت استخدام؛ راهکار بهینه استخدام

سیستم مدیریت استخدام یک نرم افزار جذب و استخدام نیرو است که بهترین ابزار مورد استفاده یک کارشناس جذب و استخدام است و انجام فرآیند های منابع انسانی را تسهیل کرده است. برای آشنایی بیشتر با سیستم جذب و استخدام کلیک کنید.

 

فرآیندهای منابع انسانی

 

 

حقوق و مزایا دومین فرآیند منابع انسانی

 

فرآیندهای منابع انسانی در زمینه حقوق و مزایا شامل تصمیم‌گیری در مورد حقوق و دستمزد، مشوق­‌ها، مزایای حاشیه‌­ای و غیره است. با توجه به اینکه پول محرک اصلی در هر شغلی است، بنابراین اهمیت فرآیندهای این بخش کاملا مشخص خواهد بود. پرسنل با ارائه عملکرد قوی به دنبال افزایش حقوق و پاداش بیشتر هستند. دریافت حقوق و دستمزد منصفانه، نیروی برانگیزاننده‌ی قوی‌ای در پرسنل ایجاد می‌کند و این امر مؤید اهمیت وافر فرآیندهای منابع انسانی در رابطه با حقوق و مزایاست. چنانچه کارمندان و کارکنان در قبال ارائه عملکرد مؤثر، پاداش دریافت نمایند، رضایت شغلی در آن‌ها بیشتر می‌شود. درنتیجه، این افراد می­‌توانند به عنوان نیروی پیشران، در دستیابی به چشم‌انداز سازمان مفید و مؤثر باشند. پاداش‌­های در نظر گرفته شده برای پرسنل شامل تشویق­‌های مالی و مزایای حاشیه‌­ای می‌شود.

 

 

مدیریت اجرایی سومین فرآیند منابع انسانی

 

مدیریت اجرایی را می­‌توان به عنوان یکی از اساسی­‌ترین فرآیندهای منابع انسانی تعریف کرد. نحوه‌ی انجام این فعالیت در سازمان­‌های مختلف، متغیر است. لازمه‌ی اجرای درست آن، مدیریت صحیحی در رابطه با کارهای انجام شده در گذشته و اهداف مورد نظر برای آینده است. سازمان­‌ها با مدیریت عملکرد در پی ایجاد انگیزه در کارکنان و ارائه پاداش به پرسنل هستند تا با افزایش بهره­‌وری و کارایی، به اهداف سازمانی دست یابند. همچنین مدیران می­‌توانند از سیستم مدیریت عملکرد خودکار (PMS) استفاده کنند و کلیه اطلاعات مورد نیاز جهت ارزیابی عملکرد کارکنان را مورد بررسی قرار دهند و از وجود نیازهای آموزشی مطلع شوند.

فرآیندهای منابع انسانی

 

روابط کارمندان چهارمین فرآیند منابع انسانی

 

حفظ کارمندان و کارکنان در طول زمان و جلوگیری از خروج آن‌ها از سازمان امری پیچیده و دشوار است. این امر در صنایع رقابتی ملموس‌­تر از سایر مشاغل است. عوامل متعددی در پیدایش عللی که برای خروج پرسنل از سازمان به وجود می‌آید، نقش دارند. تمامی آن‌ها تحت کنترل مدیریت منابع انسانی نیستند. قوانین و روابط کار، محیط کاری، سلامت و ایمنی پرسنل، کیفیت زندگی کاری، جبران خسارت کارمندان و کارکنان، مشاوره در مورد استرس شغلی و… عواملی هستند که در فرآیندهای منابع انسانی باید مورد توجه قرار گیرند. زیرا تاثیر این عوامل در ایجاد رضایت و یا نارضایتی در کارکنان سازمان، قابل چشم‌پوشی نیستند.

ایجاد روابط سالم بین کارمندان از بروز گردش شغلی پیشگیری می­‌کند. اعضای تیم منابع انسانی در هر سازمان، از ابزارهای کمی و کیفی جهت سنجش میزان مشارکت کارکنان استفاده می­‌کنند. این گروه با بررسی نتایج حاصل، سعی در حفظ میزان مشارکت ایده‌­آل کارکنان دارند. این روش‌­ها یکی از اشکال ایجاد تعامل دو طرفه بین کارمند و کارفرما است که امروزه مورد استفاده قرار می‌­گیرد. نرم افزارهای مدیریت فرآیندهای منابع انسانی نیز در این رابطه راهگشا و یاری دهنده مدیران هستند.

 

مزایای وجود فرآیندها

بهره­‌گیری از فرآیندهای منابع انسانی کمک ویژه‌ای در مدیریت بهتر سازمان می­‌کند. با استفاده از ایجاد فرآیندهای دقیق و مؤثر، می­‌توان سرعت اتخاذ تصمیمات مهم و ضروری برای سازمان را افزایش داد و از اتلاف زمان پیشگیری کرد. همچنین تحقق اهداف سازمانی در صورت استفاده از فرآیندهای منابع انسانی با سهولت بیشتری صورت خواهد گرفت.

اشتراک گذاری

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *