سُها؛ ارائه دهنده به روز ترین سیستم مدیریت فرآیند استخدام در ایران (ATS)

محیط کار ناکارآمد، یک کابوس جمعی

محیط کاری ناکارآمد

محیط کار ناکارآمد

 
 در یک محیط کار عوامل مختلفی دست به دست هم می‌­دهند تا آن را به محیط کار کارآمد تبدیل کنند. در صورت بروز اختلال در هر کدام از عوامل، محیط کار از جاده اصلی فعالیت خود دور می‌­شود و به محیط کار ناکارآمد تبدیل می‌شود. پر اهمیت‌ترین نقش را در این‌باره واحد منابع انسانی دارد. مدیر منابع انسانی، مدیر توسعه منابع انسانی و کارشناسان این واحد، خط دهندگان اصلی و الگوی دیگر افراد هستند.
 
 

شرایط فیزیکی محیط

 
شرایط فیزیکی محیط کار در­واقع همان عوامل و شرایطی است که به­ واسطه حواس پنج‌­گانه قابل درک است و تاثیر به­‌سزایی بر سایر جنبه­‌های محیط کار می‌گذارد. برای رهایی از محیط کار ناکارآمد باید یک‌سری موارد را اولویت قرار دهیم: 

 1. مکان، تجهیزات و ابزارآلات
 2. میزان روشنایی محیط کار و منبع نور
 3. دمای محیط کار، گرما و سرما
 4. تهویه
 5. میزان ارتعاش
 6. سر و صدا
 
محیط کار ناکارآمد
شرایط نامطلوب روانی در محیط کاری ناکارآمد

 

تاثیر بازخورد مناسب

 
بازخورد را می­‌توان به بازخورد منفی، مثبت، انتقاد و تعریف و تمجید دسته‌­بندی کرد. بازخورد در یک محیط کار باید حساب شده باشد و در جلساتی که سالانه برگزار می­‌شود، باید تمام نکات موجود به کارمندان و کارگران گفته شود. درصورت وجود اشتباه در کار به آن­‌ها گوشزد داده شود و همچنین در صورت راضی بودن کارفرما، از کارگران تقدیر به عمل بیاید. همان­‌طور که بازخورد منفی بر روان کارگران تاثیر دارد، بازخورد مثبت نیز باعث افزایش اعتماد به نفس، عزت­‌نفس و ایجاد انگیزه می‌­شود. اگر مغایر این باشد، محیط به محیط کار ناکارآمد تبدیل می­‌شود.
 
 

تعیین اهداف معقول و نحوه‌ی دستیابی به آن‌ها

 
تمامی کارکنان، کارگران، مدیران و … باید اهداف خاص خود را مشخص کنند و با تفکر، راه قابل­‌دسترسی به این اهداف را پیدا کنند. اهداف تعیین شده باید SMART شوند. SMART مخفف کلمات زیر است:

 • Specific : مشخص
 • Measurable : قابل اندازه­گیری
 • Attainable : قابل دستیابی
 • Relevant : مرتبط
 • Time based: زمان­بندی شده

به­‌کارگیری نکات بالا در تعیین اهداف باعث روشن شدن مسیر رسیدن به خواسته‌ها می‌شود. نادیده گرفتن این عوامل شرایط را برای ایجاد یک محیط کار ناکارآمد فراهم می­‌کند. هدف­‌گذاری باعث ایجاد اولویت‌­بندی و طبقه­‌بندی وظایف می‌­شود.

محیط کاری ناکارآمد
بی‌توجهی به توان انسانی در محیط کاری ناکارآمد

 

 

تاثیرات انعطاف­‌پذیری

 
انعطاف­‌پذیر بودن در هر شرایطی باعث می‌­شود که ما عکس‌­العمل معقولانه­‌تری به اتفاقات نشان دهیم و محیط کار نیز از این قضیه مستثنی نیست. شما وقتی در محیط کار قرار می­‌گیرید، مجبور به گذراندن بخشی از روز خود در کنار کسانی هستید که شاید از هیچ لحاظ با شما نقطه مشترکی ندارند. در نتیجه باید با افراد سازگار شوید تا محیط کار ناکارآمد نشود.
در محیط کار در هر لحظه ممکن است، اتفاقات مختلفی رخ دهد که باعث ایجاد اضطراب در شما شود. باید این نکته را همیشه در ذهن خود داشته باشید که قرار نیست شرایط همیشه گل و بلبل باشد. باید بتوانید هنگام بروز حوادث بر خودتان مسلط باشید و در جهت رفع آن بکوشید. در بخش انعطاف­‌پذیری در مورد ساعات کاری به این نکته توجه کنید که در محیط کار ناکارآمد توجهی به ارتباط بین برنامه کاری و بازدهی نمی‌­شود. به همین دلیل بعد از مدتی کارکنان دچار فرسودگی شغلی شده و شغل خود را از دست می­‌دهند.
 

 

عوامل حواس‌پرتی در محیط

 
عواملی که در محیط کار باعث پرت شدن حواس و کاهش بازدهی می­‌شود را شناسایی کرده و آن­ها را در ساعات کاری کنار بگذارید. از برجسته‌ترین عوامل حواس‌پرتی می‌توان به چک کردن تلفن همراه، تماس‌های غیرضروری و غیرکاری و چک کردن ایمیل شخصی اشاره کرد. با رعایت این نکات کوچک می‌­توان بهره‌­برداری را به ­شدت افزایش داد و یک محیط کار ناکارآمد را به محیطی پربازده تبدیل نمود.
 
 

زمان­‌بندی برای کار و استراحت

 
در تایم کاری با احساس مسئولیت بالا وظیفه خود را انجام داده و در زمان استراحت حتماً از محل کار خود فاصله بگیرید. این کار باعث از بین رفتن خستگی و تجدید نیرو برای ادامه کار می­‌شود. در غیر این صورت ممکن است دچار خستگی شدیدی شوید و انجام امور توسط شما بازدهی خوبی نداشته باشد و به مرور محیط کار ناکارآمد خواهد شد.
محیط کاری ناکارآمد


فواید مثبت­‌اندیشی
 
در این قسمت به چند راهکار که باعث مثبت­‌اندیشی و در نتیجه موفقیت در محیط کار می­‌شود، اشاره می­‌کنیم.
 • برقرار کردن ارتباط دوستانه با همکاران
 • آموزش دادن به دیگران
 • محدود کردن کار به محیط مخصوص خود
 • دلچسب کردن محیط
 • داوطلب شدن در فعالیت‌­های گروهی و انفرادی
 • استفاده از قدرت تخیل
 • نادیده گرفتن اشتباهات کاری خود و تلاش برای بهبود وضعیت
 • تشویق خود بعد از موفقیت‌­ها
 • معاشرت با افراد مثبت
 • و در آخر برای رهایی از محیط کار ناکارآمد لبخند فراموش نشود!

 

 
دستیابی به محیط کاری کارآمد 


عوامل مختلفی وجود دارند که درصورت نادیده گرفتن هر کدام، ممکن است محیط کاری غیرسودمند شود. برخی از این موارد مربوط به شرایط فیزیکی محیط کار هستند و برخی مربوط به شرایط روانی محیط کار. برای داشتن یک محیط کاری کارآمد باید برنامه‌ریزی کرد و اهداف را با آگاهی پیش برد. محیط کاری ناکارآمد حاصل خطاهای ریز و درشتی است که شاید فکرش را هم نمی‌کردید که کلیت ساختار را معیوب کند.

اشتراک گذاری

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *