سُها؛ ارائه دهنده به روز ترین سیستم مدیریت فرآیند استخدام در ایران (ATS)

راه‌هایی برای استخدام صحیح نیرو

راه های جذب و استخدام صحیح نیرو

استخدام صحیح نیرو چگونه ممکن است؟

استخدام صحیح نیرو، یکی از جدی‌ترین دغدغه‌های مدیران هر سازمانی است. مدیرانِ کارآزموده به خوبی می‌دانند که رهاورد یک نیروی کارآمد برای سازمان چیست و یک نیروی ناکارآمد چه ضربه‌هایی را به بدنه‌ی سازمان وارد می‌کند. از این‌رو، مدیران آگاه، مدام به دنبال شیوه‌های جدیدتری برای شناسایی راه‌هایی برای استخدام صحیح نیرو هستند. از آن‌جایی که علوم انسانی مدام در حال توسعه است، شیوه‌هایی مدیریتی هم باید به‌روز شوند. امروزه مدیران با چه شیوه‌های مدرنی استخدام صحیح نیرو را انجام می‌دهند؟ آیا متد جدیدی برای فرآیند جذب و استخدام نیرو به سازمان‌ها معرفی شده است؟ سازمان‌های بزرگ و موفق جهانی آیا به شیوه‌ی بهینه‌ای رسیده‌اند؟ این مقاله سیستمی را به شما معرفی می‌کند که توسط آن می‌توانید با بسیاری از مصائب فرآیند جذب و استخدام برای همیشه خداحافظی کنید! امروزه شناخت سیستم مدیریت استخدام ATS برای همه‌ی سازمان‌ها، در هر مقیاسی، ضروری است.

بهترین شیوه‌ی استخدام صحیح نیرو

بهترین شیوه‌ی استخدام صحیح نیرو، استفاده از سیستم مدیریت فرآیند استخدام یا سیستم ATS است. سیستم ATS مختصر شده‌ی عبارت Applicate tracking system است. این عبارت را به فارسی می‌توان «سیستم پیگیری متقاضی»، «سیستم ردیابی متقاضی» یا به طور اختصاصی «سیستم مدیریت کارجو» ترجمه کرد. در میان سازمان‌ها این سیستم بیشتر با عنوان‌های «سیستم مدیریت هوشمند فرآیند استخدام» یا «نرم افزار جذب و استخدام»‌ شناخته می‌شود. ابزارهای متنوع سیستم ATS باعث شده است که حتی سنتی‌ترین سازمان‌ها هم به استفاده از آن ترغیب شوند. بیایید بررسی کنیم که سیستم ATS چگونه برای استخدام صحیح نیرو به شما کمک می‌کند.

شناخت نیروی صحیح استخدام با غربال رزومه‌ها

آیا راهی برای شناخت نیروی صحیح استخدام وجود دارد؟ بله! سیستم ATS یک سیستم غربال‌گر رزومه است. زمانی که شما با این سیستم کار می‌کنید، همه چیز برای خودتان هم شفاف‌تر می‌شود. چیزهایی که تا قبل از آن که پای سیستم بنشینید، برای خودتان هم معلوم نبوده است.

سیستم ATS به واسطه‌ی کلیدواژه‌ها آنالیز رزومه ها را ممکن می‌سازد. و شما باید ضریب اهمیت هر کلیدواژه/ هر معیار را مشخص کنید. برای مثال شما عددی را به عنوان کفِ سابقه‌ی کار تعیین می‌کنید و برای آن ضریب مشخص می‌کنید. به این صورت که «وجود فردی با سابقه‌ی کار ۲ سال، اهمیتش برای من در ضریب ۳ است.» و «وجود فردی با تحصیلات کارشناسی ارشد در رشته‌ی برق، اهمیتش برای من در ضریب ۲ است.» سیستم بر اساس همین معیارهایی که تعیین کرده‌اید، خروجی‌ها را به ترتیب اولویت به شما نشان می‌دهد.

پرسش: سیستم غربال‌گر رزومه، به غیر از بهینه‌سازی زمان و انرژی، چه کمکی به مدیران می‌کند؟

◄ شما در بررسی رزومه‌ها بین معیارها دچار سردرگمی نمی‌شوید و هدف‌مند استخدام می‌کنید.

◄اهداف و معیارهای جذب و استخدامِ نیرو، برای کل تیم منابع انسانی یا مدیران سازمان مشخص می‌شود! برای مثال ممکن است بین مدیر منابع انسانی و مدیر واحد، اختلاف‌نظرهایی بر سر معیارها وجود داشته باشد، یا یکی از طرفین، به معیارهای دیگری اعتماد کامل نداشته باشد و… زمانی که استخدام نیرو به واسطه‌ی سیستم ATS صورت بگیرد، این معیارها برای همگان مشخص می‌شود.

استخدام صحیح نیرو با تصمیم جمعی

یکی از ویژگی‌های بسیار کاربردی سیستم ATS چند کاربره بودن آن است. یک نفر می‌تواند دسترسی مدیر داشته باشد و بقیه‌ی افراد دسترسی مهمان یا مشاهده‌گری. گاهی برای استخدام نیروی صحیح لازم است که هم‌زمان چند نفر نظر بدهند. گرد آوردن چند مدیر و کارشناس در زمان واحد شاید ممکن نباشد. با وجود سیستم ATS همه‌ی افرادی که به سیستم دسترسی دارند، به محض دریافت رزومه، پیامک دریافت می‌کنند و می‌توانند نظرشان را روی رزومه اعمال کنند.

استخدام صحیح نیرو با سیستم مدیریت استخدام

آیا ممکن است رزومه‌ای نادیده گرفته شود؟

ممکن است ذهن‌تان درگیر این پرسش شود که آیا ممکن است یک رزومه توسط سیستم ATS درست خوانده نشود؟ آیا ممکن است یک کارجوی خوب از دست برود؟ آیا سیستم ATS برای استخدام صحیح نیرو، قابل اعتماد است؟

◄گفتیم که سیستم ATS رزومه‌ها را بر اساس کلمات کلیدی‌ای که در آن‌ها به کار رفته است، غربال می‌کند. پس زمانی که شما سطح تحصیلات را مشخص می‌کنید، سیستم حتماً سطح تحصیلات را به شما نشان می‌دهد. یا زمانی که گرایش تحصیلی را مشخص می‌کنید، به شما نشان می‌دهد که کدام کارجو، تحصیل‌کرده‌ی آن رشته است. بنابراین نگرانی‌ای بابت خوانده نشدنِ اطلاعات نداشته باشید.

امروزه با وجود تعالیم گسترده و توسعه پیدا کردن آموزش‌های سازمانی، اکثر کارجویان می‌دانند که چگونه باید رزومه بنویسند. می‌دانند که باید به سابقه‌ی کار، مهارت‌ها و… اشاره کنند.

پرسش: اگر کارجویی در رزومه‌اش خود را به خوبی معرفی نکرده بود، چه؟

سیستم ATS برای استخدام صحیح نیرو و برای اطمینان بیشتر، به دو شیوه رزومه‌ی کارجویان را دریافت می‌کند:

۱.الصاق کردن رزومه در فرمت‌های PDF .Word. Exel

آیا می‌توان رزومه را در قالب عکس هم ارسال کرد؟ بله. می‌شود. اما ممکن است وضوح اسکن کلمات پایین بیاید.

۲.پر کردن فرم رزومه‌ی ATS و پاسخ به پرسش‌های اختصاصی شما

مانند فرمی که در سازمان در اختیار کارجو قرار می‌دهید تا پر کند، سیستم ATS یک فرم در مقابل کارجو قرار می‌دهد که باید آن را پر کند. بنابراین اگر تسلط به نرم‌افزار خاصی برای شما مهم بود و نگران این بودید که کارجو در رزومه‌ی الصاقی‌اش به آن اشاره نکرده باشد، می‌توانید آن را در فرم رزومه‌ی ATS تعریف کنید.

بنابراین هیچ نگرانی‌ای از این بابت نداشته باشید که رزومه‌ی کارجو در ابهام بماند یا اطلاعات از دست برود. شما می‌توانید به شیوه‌ی خودتان پرسش‌ها را طرح کنید و به پاسخ‌های مورد نظرتان برسید.

استخدام صحیح نیرو به شیوه‌ای نوین

امروزه سیستم‌ها و نرم‌افزارها، بسیاری از مشکلات زمان‌بر و دست و پاگیرِ فرآیندها را حل کرده‌اند. نرم‌افزار مدیریت فرآیند استخدام یا سیستم ATS مزیت‌های بسیاری دارد که در مقاله‌ی ats چیست؟ مزایا و ابزارهای آن؟ می‌توانید آن‌ها را مطالعه کنید. اما باید بدانید که همه‌ی این ابزارها در جهت استخدام صحیح نیرو طراحی شده‌اند. برای مثال، اولین کاربران سیستم ATS سازمان‌های بزرگ و معتبر جهانی هستند. مسلماً سازمان‌های بزرگ و معتبر، رو به جلو حرکت می‌کنند و نه رو به عقب! مواهبی که سیستم مدیریت هوشمند فرآیند استخدام در اختیار کارفرمایان قرار می‌دهد، به طور عینی در حین استفاده مشخص می‌شود. به شما پیشنهاد می‌کنیم برای شناختِ بهتر مزیت‌های سیستم ATS سها، سامانه‌ی رایگان آن را تست کنید.

اشتراک گذاری

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *