سُها؛ ارائه دهنده به روز ترین سیستم مدیریت فرآیند استخدام در ایران (ATS)

سوالات روانشناسی مصاحبه استخدامی

سوالات مصاحبه استخدامی

سوالات روانشناسی مصاحبه استخدامی اهمیت زیادی در استخدام نیروی کاری مستعد دارد. سوالات مصاحبه استخدامی مربوط به مشاغل دولتی و غیردولتی یا عمومی مثل شهرداری، تامین اجتماعی و… می‌باشند. به طور معمول سه مدل سوال روانشناسی مصاحبه استخدامی برای سنجش صلاحیت افراد پرسیده می‌شود. این سوالات می‌توانند به صورت حضوری و شفاهی و یا به صورت کتبی و تست پرسیده شوند. هدف از سوالات روانشناسی مصاحبه استخدام شناسایی تیپ شخصیتی افراد و همچنین سنجش میزان مهارت فرد و شایستگی و صلاحیت افراد است. سامانه هوشمند استخدام سها امکان نمره‌دهی به این معیارها را برای کارفرمایان بسیار آسان کرده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این سوالات، پیشنهاد می‌کنیم مقاله سوالات خلاقانه مصاحبه کاری  را نیز مطالعه کنید.

سوالات روانشناسی که در مصاحبه استخدامی باید بپرسید

اگر قصد استخدام فردی را دارید، بهتر از قبل از استخدام برای شناخت بیشتر لیستی از سوالات روانشناسی مصاحبه استخدامی را از فرد متقاضی بپرسید:

 1. از او بخواهید که خود را به طور کامل معرفی نماید.
 2. نکاتی را در مورد مسائل روانشناختی از او بپرسید. (در ادامه متن بیشتر در مورد این موضوع حرف می‌زنیم)
 3. در مورد نکات کامپیوتر یا ICDL بپرسید.
 4. باید از فردی که قصد استخدام آن را دارید سوالات روانشناسی مصاحبه استخدامی مثل سوال‌هایی در مورد میزان تحصیل فرد از او بپرسید.
 5. از او سوال کنید که چه توانایی و مهارتی دارد؟
 6. در حد چند سوال کوتاه در مورد مذهب و سیاست از او بپرسید.
 7. در مورد فعالیت‌های پژوهشی و دوره‌های آموزشی هم می‌توانید از داوطلب سوال بپرسید.

خلاصه‌ای از سوالاتی که باید بپرسیم

 1. از داوطلب در مورد زندگی شخصی و خانواده بپرسید، به این صورت که از او در مورد شغل اعضای خانواده پرس‌و جو نمایید.
 2.  به طور مثال از فرد بپرسید که چه برنامه‌ای برای آینده یا زمانی که شروع به کار می‌کند، دارد؟ یا چگونه زندگی و کار را از هم جدا می‌کند و چگونه بین آن‌ها تعادل ایجاد می‌کند؟
 3. سوالات روانشناسی مصاحبه استخدامی شامل، دلایل ازدواج نکردن، زبان بدن یا قدرت بیان حرفه‌ای، سخنرانی برای دیگران، محدودیت‌های زندگی، دلایل اعتماد به دیگران، نحوه حل کردن مشکلات با همکاران، نحوه تفکر درباره خود فرد، شخصیت‌پردازی و … می‌شود.
 4. سوالاتی که در مورد آشنایی فرد با کامپیوتر می‌توانید شامل سوالاتی مانند میزان تسلط فرد به کار با کامپیوتر مانند استفاده از برنامه های مختلفی همچون word، excel، photoshop و… است. شناخت و تسلط فرد به دنیای مجازی و سایر موارد که در حرفه شما اهمیت دارند از سوالاتی است که می‌توانید قبل از استخدام افراد از آن‌ها مطلع شوید.

در مورد سوالات روانشناسی مصاحبه استخدامی باید گفت که می‌توانید در مورد رشته تحصیلی سوال بپرسید و یا هدف از خواندن این رشته را جویا شوید. در مورد زبان‌های خارجی هم می‌توانید یک متن به او بدهید و ترجمه را از او بخواهید. حتی می‌توانید از او درخواست کنید که خود را با آن زبانی که بر روی آن تسلط دارد معرفی کند.

چند سوال زیرکانه برای شناخت کامل داوطلب

قرار است در اینجا سوالات روانشناسی مصاحبه استخدامی را برای شما بازگو کنیم؛ به طوری‌که کاملا فرد را بشناسید و سوال‌هایی از او بپرسید که کار استخدام را راحت‌تر کند:

 1. معمولا رئیس شرکت‌های بزرگ صحبت خود را با (امکان دارد خود را معرفی کنید) شروع می‌کنند، چون قصد دارند که مطمئن شوند که آیا این فرد خود را شایسته استخدام می‌داند یا خیر، در واقع به عزت نفس فرد توجه می‌کنند.
 2. اغلب سوالات روانشناسی مصاحبه استخدامی به این صورت است که چطور خودتان را در یک جمله توصیف می‌کنید؟ این سوال همه جوانب را شامل می‌شود.
 3. سوال دیگری که از داوطلبان پرسیده می‌شود مقایسه موقعیت شغلی فعلی با شغل قبلی است. هدف کلی این سوال پی بردن به تعداد دفعاتی که متقاضی درخواست کار کرده است، یعنی مدیر استخدامی قصد دارد که بداند آیا در جستجوی کار و مستقل شدن آدم پر تلاشی هستید یا خیر.
 4. سوالات روانشناسی مصاحبه استخدامی در خصوص نقاط ضعف و قوت متقاضی است. مدیر استخدام منتظر است که ببیند متقاضی چه جوابی را برای این سوال در نظر می‌گیرد. نظر داوطلب باید به‌گونه‌ای باشد که نتیجه استخدام منفی نشود، یعنی در مورد ویژگی منفی و مثبت به گونه‌ای صحبت شود که نهایتاً به جنبه‌های مثبت ختم شود.
 5. سوالی که ذهن مدیر استخدام را درگیر می‌کند این است که چرا فرد قصد کار کردن در این شرکت را دارد؟ این سوال پرسیده می‌شود چون می‌خواهند بدانند که چه چیزی انگیزه کار را در فرد به وجود آورده است.
 6. سوالات روانشناسی مصاحبه استخدامی، درواقع متقاضی را به چالش می‌کشد تا متوجه شود که آیا می‌تواند در این شرکت کار کند یا خیر؟ مثلا سوالاتی مثل چرا شغل خود را رها کردید؟ در این سوال مدیر استخدام، ذهن متقاضی را به چالش می‌کشد که چه اتفاقی رخ داده است که موجب شده شما کار خود را رها کنید. نکته جالب در خصوص استخدام این است که مدیران شرکت بدشان نمی‌آید که جواب متقاضی پیدا کردن فرصت رشد را در شرکت آن‌ها ‌باشد.

سخن پایانی

در خصوص سوالات روانشناسی مصاحبه استخدامی باید گفت که مدیران شرکت‌ها برای اینکه فرد مناسبی را انتخاب کنند علاوه بر توجه به مهارت او باید به چند نکته روانشناسی هم توجه داشته باشند. اگر متن بالا را بخوانید چند مورد از این سوالات بیان شده است، اما به جزء آن موارد، در این قسمت متن هم سوالاتی در مورد استخدام افراد بیان می‌شود. مثل، موفقیت را چگونه توصیف می‌کنید؟ یا چرا شغل قبلی را رها کردید؟ آیا دلیلی دارید که دیگران با شما کار نکنند؟ با چه مشکلات و سختی در کارتان مواجه بودید؟ و از جمله سوالات روانشناسی مصاحبه استخدامی دیگر ‌را می‌توانید از متقاضی در هنگام استخدام بپرسید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع سوالات استخدامی، می‌توانید به سایت https://soha-ats.com/ مراجعه کنید.

اشتراک گذاری

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *