سُها؛ ارائه دهنده به روز ترین سیستم مدیریت فرآیند استخدام در ایران (ATS)

کار بیشتر در زمان کمتر؛ سیستم ارزیابی رزومه

ارزیابی رزومه ها

افزایش راندمان استخدام با سیستم ارزیابی رزومه

بعضی سازمان‌های بزرگ هستند که به طور سالانه، آمار بالایی در جذب و استخدام نیرو دارند. این سازمان‌ها ممکن است در بازه زمانی خاصی از سال، آگهی استخدامی منتشر کنند و یک‌باره نیروهای زیادی را بگیرند. و یا بدون هیچ زمانبندی خاصی، به طور مداوم، مشغول جذب و استخدام نیرو باشند. از آن جایی که فرآیند استخدام نیرو برای سازمان‌ها، بسیار حیاتی و سرنوشت‌ساز است، ممکن است جذب نیروی کارآمد برای بعضی مدیران تبدیل به پروسه‌ای زمان‌بر شود. از طرف دیگر انجام دادنِ بعضی کارها به طور روتین، کسل کننده است و ممکن است مسئولِ مربوطه، دقت لازم را در انجام آن به خرج ندهد.

تا به حال، به این فکر کرده‌اید که برخورد شما در ارزیابی رزومه‌ کارجویان، در روزِ خوب و در روزِ بدِ شما، چه تفاوت چشم‌گیری با هم دارد؟ ممکن است رزومه‌ای را مورد لطف و رزومه‌ی دیگری را مورد کم‌لطفی قرار دهید، بدون آن که تعمدی در کار باشد! یا گم شدن یک رزومه، میان حجمِ انبوهِ کاغذهای روی میز، می‌تواند به قیمتِ از دست دادن یک نیروی کارآمد تمام شود! اگر شما در سازمانی کار می‌کنید که به طور مداوم نیازمند جذب و استخدام نیرو هستید، اگر شما از انجام فعالیت‌های تکراری و مشکلات دست و پا گیر برای ارزیابی رزومه خسته شده‌اید، با ما همراه باشید که پیشنهاد مفیدی برایتان داریم! در این مقاله، نرم‌افزار ATS را که یک سیستم ارزیابی رزومه است را به شما معرفی می‌کنیم تا ببینید چطور می‌شود راندمان کار را بالا برد و زمان ارزیابی رزومه ها را کاهش داد.


مطالعه بیشتر: آنالیز رزومه کاری با سیستم ATS

ارزایابی رزومه

مشکلات مدیران منابع انسانی برای دریافت رزومه‌ها

برای آن که بتوانید به ضرورت استفاده از نرم افزار ATS پی ببرید، کافی است بعضی مشکلات مدیران و کارشناسان منابع انسانی را در فرآیند جذب و استخدام با هم مرور کنیم.

زمانی که تعداد زیادی رزومه به دست شما می‌رسد، شما با چه مشکلاتی برای بررسی آن‌ها روبرو هستید؟

-خواندن و نتیجه‌گیری کردن درباره‌ی تک تک آن‌ها بسیار زمان‌بر است!

-ممکن است نکاتی در رزومه، از چشم پنهان بماند!

-گاهی فراموش می‌کنیم چه اطلاعاتی را در رزومه‌ی چه کسی خواندیم و باید فکر کنیم تا یادمان بیاید کی کجا درس خوانده بود و چه مدرکی داشت!

-وقتی رزومه‌های زیادی دریافت می‌کنیم، ممکن است اطلاعات کارجوها را با هم اشتباه بگیریم!

-گاهی رزومه‌ها را گم می‌کنیم! اگر کاغذی باشد، در میان کاغذها مفقود می‌شود! اگر فایل باشد، فراموش می‌کنیم کجای سیستم آن را ذخیره کرده‌ایم! مثلاً رزومه‌ای را پس از تأیید نهایی در اختیار مدیر واحدِ مربوطه و یا مدیرعامل قرار می‌دهیم تا ایشان هم اعمالِ نظر کنند، رزومه به خاطر این دست و آن دست شدن گم می‌شود! یک جوری که انگار از اول هم نبوده است!

-بعضی‌ها رزومه را ایمیل می‌کنند، بعضی‌ها از طریق پیام‌رسان‌ها ارسال می‌کنند، بعضی‌ها دستی پر می‌کنند و… پیدا کردن رزومه‌ی یک نفر در انبوهِ رزومه‌های ارسال شده، فقط کار خود حضرت فیل است!

همه‌ی این‌ها فقط بخشی از مشکلات زمان‌بر برای دریافت و ارزایابیرزومه است! با سیستماتیک کردن آنالیز رزومه، همه‌ی این مشکلات رفع خواهد شد. چگونه؟


مطالعه بیشتر: 5 روش کارآمد مواجه با چالش های استخدام

ارزیابی و بررسی رزومه

نرم افزار مدیریت فرآیند استخدام

نرم افزار مدیریت فرآیند استخدام، چندین ابزار را در اختیار شما قرار می‌دهد تا فرآیند استخدام و ارزیابی رزومه، با راندمان بالایی پیش برود. این ابزارها بر اساس مشکلاتی که مدیران هنگام استخدام نیرو دارند، طراحی شده‌اند. با هم این ابزارها را بررسی کنیم.

۱. وجود بانک رزومه روی سیستم ATS

لینک نرم افزار ATS روی سایت شما قرار می‌گیرد و کارجویان از طریق این لینک رزومه‌شان را بارگذاری می‌کنند. پس دیگر نیازمند راه‌های ارتباطی مانند پیام‌رسان‌ها و ایمیل نخواهید بود. همه‌ی رزومه‌ها در این فضا ذخیره می‌شوند. بنابراین شما یک بانک رزومه خواهید داشت.

این بانک رزومه چه مزیتی برای تسهیل فرآیند ارزیابی رزومه دارد؟

الف)همه‌ی رزومه‌ها روی سیستم ATS ذخیره هستند و شما دیگر رزومه‌ای را گم نمی‌کنید. حتی می‌توانید رزومه‌ها را برای ماه‌ها و سال‌ها نگه دارید.

بنابراین نیازمند فضای فیزیکی مانند کمد و پوشه، برای نگهداری رزومه‌های کارجویان نیستید!

ب)احتیاجی به نسخه‌ی کاغذی ندارید. به خودتان کمک کرده‌اید و به محیط‌زیست احترام گذاشته‌اید!

پ)به مدیران و افراد صاحب نظر درون سازمان می‌توانید برای مشاهده‌ و بررسی رزومه‌ها دسترسی بدهید. بنابراین نیازی نیست که صبر کنید تا فلان روز، فلان مدیر بیاید و رزومه را بررسی کند.

همه‌ی این موارد به بالا رفتن راندمان کار در فرآیند ارزیابی رزومه کمک ویژه‌ای می‌کند. شما هم در آرامش به صلاحیت افراد فکر می‌کنید!

۲.ارزیابی رزومه‌ ها بر اساس کلمات کلیدی در سیستم ATS

نرم‌افزار ATS ارزیابی رزومه‌ کارجویان را بر اساس کلمات کلیدی آن‌ها غربال‌گری می‌کند. شما معیارهایی را وارد سیستم می‌کنید و سیستم بر اساس آن‌ها رزومه‌هایی را رد و رزومه‌هایی را انتخاب می‌کند. برای مثال شما حداقلِ سطح تحصیلات را لیسانس تعیین کرده‌اید، رزومه‌های زیر لیسانس رد می‌شوند و رزومه‌های دارای مدرک لیسانس و بیشتر برای شما بالا می‌آیند. همین‌طور درباره‌ی سن، سابقه‌ی کار، رشته‌ی تحصیلی، مهارت‌ها و یا هر آیتم دیگری که بخواهید برایش تعریف کنید.

این قابلیت، یک صرفه‌جویی عالی در زمان است! با این وجود نیازی نیست، به بررسی و ارزیابی تک تک رزومه‌های کارجویان بپردازید.

۳.چند کاربره بودن با دسترسی متفاوت سیستم ATS

برای بعضی رده‌های شغلی شما نیاز دارید تا نظر مدیر واحد و یا مدیرعامل را هم بدانید. بعضی کارجویان باید توسط چندین نفر تأیید صلاحیت شوند. نرم افزار ATS  قابلیت این را دارد که چندین کاربر با دسترسی متفاوت داشته باشد. برای مثال شما می‌خواهید دسترسی یکی از کارشناسان یا مدیران محدود باشد، لازم نیست در همه‌ی قسمت‌ها به او اختیار بدهید و می‌توانید دسترسی‌اش را به سیستم محدود کنید.

با وجود امکانِ ارسال رزومه‌ها درون سازمان، از تماس‌ها و جلسه‌ها معاف خواهید شد. صاحب‌نظران می‌توانند بلافاصله رزومه را مشاهده کنند و نظرشان را روی رزومه به صورت کامنت درج کنند.

۴.اولویت‌بندی کارجویان روی سیستم ATS

داشبورد نرم افزار ATS به شما اجازه می‌دهد رزومه‌ی افراد را بر اساس اولویت‌هایتان چینش کنید. یک ردیف برای نهایی شده‌ها، یک ردیف برای در انتظار بررسی‌ها، یک ردیف برای رد شده‌ها و… این ستون‌ها را شما تعیین می‌کنید.

وجود چنین فضایی باعث نظم ذهنی شما و سرعت گرفتن ارزیابی رزومه خواهد شد.


مطالعه بیشتر: ats چیست؟ مزایا و ابزارهای آن؟

سیستم ارزیابی رزومه

نتیجه‌گیری استفاده از سیستم ATS در ارزیابی رزومه

مواردی که ذکر کردیم، کلی‌ترین ویژگی‌های نرم‌افزار مدیریت فرآیند استخدام هستند که راندمان کار شما را بالا می‌برند و باعث نظم و صرفه‌جویی در زمان ارزیابی رزومه می‌شوند. در صورتی که نسخه‌ی آزمایشی نرم افزار ATS سها را تست کنید، متوجه جزئیات کاربردی بسیاری خواهید شد که همه در راستای سهولت فرآیند جذب و استخدام طراحی شده‌اند.

برای به‌روز بودن، ابتدا از زیرساخت‌ها شروع کنید. سیستم مدیریت فرآیند استخدام، یک زیرساخت است.

اشتراک گذاری

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *