سُها؛ ارائه دهنده به روز ترین سیستم مدیریت فرآیند استخدام در ایران (ATS)

مصاحبه کاری موفق چگونه شکل می‌گیرد؟

مصاحبه کاری موفق

عوامل موثر در یک مصاحبه کاری موفق

 
یک مصاحبه کاری موفق، مصاحبه‏‌ای است که با توجه به مکالمه‌‏ای که بین کارفرما و متقاضیان اتفاق می‌‏افتد، قابلیت به دست آوردن موفقیت در یک شغل خاص را داشته باشد. فرآیند مصاحبه کاری به گونه‏‌ای است که طی آن، کارفرما و متقاضی شرایط، امکانات و مسئولیت‌‏های خود را ارزیابی کرده و انتظارات مورد نیاز را بیان می‏‌کنند. در حقیقت در یک مصاحبه کاری موفق، هدف متقاضی رسیدن به شغل مناسب و همچنین هدف کارفرما جذب کارمند جدید و خبره است.
 

بررسی انواع مصاحبه شغلی

۱.مصاحبه کاری سنتی

یکی از متداول‌ترین نوع مصاحبه کاری، شیوه‌ی مصاحبه سنتی است که در بیشتر مشاغل مورد استفاده قرار می‏‌گیرد. در یک مصاحبه کاری سنتی، شما به مصاحبه‌ دعوت می‌شوید و لازم است به لیست سوالاتی که کارفرما آماده کرده، پاسخ دهید. اگر شما در یک مصاحبه کاری موفق شرایط کامل را داشته باشید، در نهایت مصاحبه شما تایید می‏‌شود.
 

۲.مصاحبه کاری تلفنی

مصاحبه‌‏های تلفنی اغلب قبل از دعوت شدن به مصاحبه اصلی و حضوری صورت می‌گیرند. مصاحبه تلفنی به گونه‏‌ای است که ابتدا سوالات اولیه از متقاضیان پرسیده شده و در صورت داشتن صلاحیت، متقاضی به مرحله بعد که همان مصاحبه حضوری است، دعوت می‏‌شود.

مصاحبه کاری موفق
مصاحبه کاری حضوری

 

۳.مصاحبه کاری ویدئویی

امروزه مصاحبه ویدئویی یکی از پرکاربردترین نوع مصاحبه موفق کاری است و بیشتر مورد استفاده قرار می‏‌گیرد. همچنین هدف کارفرمایان از برقراری مصاحبه ویدئویی، سنجیدن میزان آشنایی شما با فناوری و برقراری ارتباط با استفاده از نرم‌افزارهای مختلف است.
 

۴.مصاحبه کاری پرونده‌ای

مصاحبه پرونده‌‏ای به گونه‌‏ای است که طی آن، کارفرما یک پرونده مرتبط با شغل مورد نظر را تحویل متقاضی می‏‌دهد تا از نظر و راهکارهای پیشنهادی متقاضی درباره آن کار مطلع شود. هدف کارفرما از مصاحبه پرونده‌‏ای، محک زدن توان، تخصص و قدرت تفکر کارجو است.
 

۵.مصاحبه کاری گروهی

امروزه یک مصاحبه کاری موفق اغلب به صورت فردی است. مصاحبه‏‌های گروهی معمولا در مواقعی که یک شرکت به چند کارمند نیاز دارد، مورد استفاده قرار می‏‌گیرند. در حقیقت هدف از مصاحبه‌ی گروهی، سنجیدن توان کار افراد به صورت گروهی است.
 

۶.مصاحبه کاری همراه با نمونه کار

در این نوع مصاحبه‏‌ی کاری، کیفیت کار متقاضیان به صورت عملی و همراه با ارائه نمونه کار مورد سنجش قرار می‏‌گیرد. به ‌عنوان ‌مثال برای مشاغل پروژه‌‏ای یا نویسندگی با دریافت نمونه کار از مشتریان، کیفیت کار آنها را می‌سنجند. ارائه نمونه کار مناسب، یکی از عوامل موثر بر مصاحبه کاری موفق است.

مصاحبه کاری موفق
مصاحبه کاری با نمونه کار

 

مواردی که به یک مصاحبه کاری کمک می‌‏کنند

۱.تحقیق قبل از مصاحبه

قبل از شرکت در مصاحبه، بهتر است درباره شرکت مورد نظر به خوبی تحقیق کنید تا با اطلاعات کاملی وارد مصاحبه شوید. تحقیق درباره شرکت به شما کمک می‏کند تا محل کار خود را به خوبی شناخته و یک مصاحبه کاری موفق داشته باشید. یکی از بهترین راه‏ها برای کسب آگاهی از شرکت موردنظر، سر زدن به وب‌سایت شرکت و چک کردن نظرات در اکانت شبکه‏‌های اجتماعی است.
 

۲.بیان ایده و نظر شخصی

هنگامی که شما خود را خلاق، پویا و توانا در حل مسئله نشان دهید، باعث می‏‌شود که یک مصاحبه‌ی کاری تاثیرگذار داشته باشید. به‌ عنوان‌ مثال اگر ایده و نظراتی در زمینه کار و فعالیت شرکت ارائه دهید، به عنوان یک نیروی فعال و ایده‌پرداز حسن نیت خود را ثابت کرده‏‌اید. همچنین یک مصاحبه کاری موفق ملزم به نشان دادن توانایی و خلاقیت‏‌های فردی است.
 

۳.آنالیز شغل مورد نظر

یکی از مهم‌ترین مسائلی که در موفقیت مصاحبه کاری موثر است، بررسی شغل موردنظر، مهارت فردی و تخصص مورد نیاز است. شما می‏‌توانید با تحقیق درباره شرکت و سمت شغلی مورد نظر، نسبت به انتظارات شرکت از کارمندان شناخت کافی پیدا کنید.
 

۴.محک زدن فردی

برای داشتن یک مصاحبه کاری موفق، لازم است که ابتدا سوابق کاری و مهارت‏‌های شخصی خود را بسنجید تا از مهارت‏‌های خود به خوبی آگاه شوید. با شناخت کامل مهارت‌‏های خود، بهتر می‏‌توانید خود را به کارفرما جهت انتخاب شغل مورد نظر ثابت کنید.
 

۵.زبان بدن و رفتارهای شخصی

رعایت آداب مصاحبه و داشتن حرکات بدن مناسب، تاثیر مثبت و بسیار مهمی بر روی روند مصاحبه کاری شما دارد. بنابراین کنترل زبان بدن، برقراری تماس چشمی مناسب و توجه به مکالمات، موجب بالا بردن سطح اعتمادبه‌نفس شما در یک مصاحبه کاری موفق خواهد شد.
 

مصاحبه کاری موفق
اعتمادبه‌نفس، عامل موفقیت در مصاحبه‌ی کاری

 

عوامل موثر بر موفقیت در مصاحبه شغلی

– داشتن یک رزومه‌ی قوی و سابقه‌ی شغلی مناسب با ادبیات صحیح به صورت مختصر و مفید.
– رفتار مناسب و حرفه‌‏ای و توانایی کنترل استرس.
– پوشش متناسب با محیط کاری که تاثیر مثبت روی شخصیت شما داشته باشد.
– استفاده از تکنیک‏‌های روانشناسی مناسب به منظور کنترل رشته افکار و استفاده درست از زبان بدن.
– فکر کردن به تمام مراحل مصاحبه و داشتن تمرین از قبل به منظور موفق شدن در یک مصاحبه حرفه‌‏ای.
 

کلام آخر

بنابراین بررسی موارد بسیاری از جمله تحقیق کردن درباره شرکت و شغل موردنظر، سنجیدن مهارت‏‌های شخصی، داشتن رزومه قوی مناسب و… به شما در داشتن یک مصاحبه کاری موفق کمک می‏‌کند. همان‌طور که گفته شد، مصاحبه کاری انواع مختلفی دارد و بهتر است شما آمادگی لازم را برای تمام موارد داشته باشید تا به خوبی آن را پشت سر بگذارید. در نتیجه با کنترل اضطراب و حفظ اعتمادبه‌نفس خود، می‏‌توانید در یک شغل متناسب با مهارت‏‌های خود فعالیت کنید.

اشتراک گذاری

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *