سُها؛ ارائه دهنده به روز ترین سیستم مدیریت فرآیند استخدام در ایران (ATS)

روش های نوین استخدام 1401

نوین ترین روش های جذب استخدام

روش های نوین استخدام

هر کارشناس جذب و استخدام موفقی به دنبال روش های نوین استخدام برای جذب بهترین نیروهای ممکن است. همان طور که روش‌های کاریابی، امروزه، برای کارجویان بسیار تغییر کرده، روش های استخدام هم نوین شده است. کارشناسان جذب و استخدام دیگر نمی‌توانند با شیوه‌های قدیمی بهترین نیروها را استخدام کنند. چرا؟ همان‌طور که شما به عنوان کارفرما، کارجوها را برای استخدام ارزیابی می‌کنید، کارجوها هم در هنگام فرآیند استخدام، تصمیم می‌گیرند که با سازمان شما همکاری کنند یا خیر. در این بین، نیروهای ماهر، شما را از شیوه‌ای که برای استخدام پیش می‌گیرید، شناسایی می‌کنند. بنابراین اتخاذ شیوه‌ی نوین استخدام هم در شناسایی بهترین نیروها نقش دارد و هم در نگه داشتن و جذب آن‌ها. علاوه بر این در شیوه‌های نوین، معضلات شیوه‌های قدیمی شناسایی و رفع شده است. بنابراین شیوه های نوین استخدام در خدمت هر چه آسان‌تر و حرفه‌ای‌تر برگزار شدنِ فرآیند استخدام است. ما در این مقاله سیستم جذب و استخدام را به عنوان جدیدترین متد به شما معرفی می‌کنیم.

سیستم ATS؛ جدیدترین روش استخدام

وقتی از سیستماتیک شدن فرآیند جذب و استخدام صحبت می‌کنیم، بسیاری تصور می‌کنند چون از کامپیوتر و اینترنت در فرآیند استخدام استفاده می‌کنند، سیستماتیک و مدرن هستند. اما وقتی که ما از سیستم ATS حرف می‌زنیم، منظورمان نرم‌افزار یا سامانه است. سامانه ATS سها یکی از شیوه های نوین استخدام است که مطابق با نیازهای روز طراحی و تولید شده است.

به غیر از مواردی که در مقاله‌ی ATS چیست به آن پرداختیم، بیایید بررسی کنیم که چرا سیستم ATS را به عنوان یک شیوه ی نوین استخدام می‌شناسیم؟

جذب نیروی ماهر از طریق پلتفرم‌های شغلی

راه‌ها و شبکه‌های بسیاری برای انتشار آگهی استخدامی و جست‌وجوی نیروی متخصص وجود دارد. بعضی از پلتفرم‌ها برای انتشار آگهی استخدامی هستند، کارفرمایان به عنوان کاربر فعالیت می‌کنند و کارجویان شغل را جست وجو می‌کنند.

بعضی دیگر هم برای انتشار آگهی هستند و هم کارجویان خود را در آن معرفی می‌کنند. بنابراین هم کارجو می‌تواند فرصت شغلی را جست‌وجو کند، هم کارفرما می‌تواند از میان رزومه‌ها، کارجوی مورد نظر را پیدا کند.

شما چه راه‌هایی برای جست‌وجوی کارجو و انتشار آگهی دارید؟

-انتشار آگهی استخدامی در لینکدین و شناسایی نیروی متخصص در لینکدین(لینکدین بهترین فضا برای جذب و شناسایی نیروی متخصص است. اکثر متخصصان و کارفرمایان در سراسر دنیا از پلتفرم لینکدین برای معرفی خود و همین‌طور جذب نیرو استفاده می‌کنند. معمولاً متخصصان باتجربه از طریق شبکه‌ی لیندکین جست‌وجو می‌شوند.)

-انتشار آگهی استخدامی در سایت‌های جابینجا، ای‌استخدام، ایران‌تلنت و…(این سایت‌ها به طور ویژه برای انتشار آگهی هستند. دسته‌بندی مشاغل دارند و کارجو می‌تواند با انتخاب کلیدواژه‌ی شغلی، فرصت‌های شغلی مختلف را جست‌وجو کند.)

– انتشار آگهی در فیس‌بوک، توییتر، اینستاگرام، کانال‌های تلگرامی و…(این سایت‌ها به طور اختصاصی برای انتشار آگهی نیستند اما به دلیل کاربران زیادی که دارند، شما را زود به نتیجه می‌رسانند.)

استخدام به روش نوین

سیستم ATS چگونه مشکل تعدد پلتفرم‌های استخدامی را حل می‌کند؟

امروزه که پلتفرم‌های اینترنتی ناشر آگهی‌های استخدامی هستند، وجود کانال ارتباطی واحد برای دریافت رزومه‌ی کارجویان یک ضرورت است. پیام‌رسان‌هایی مانند واتس‌اپ، تلگرام و حتی محیط ایمیل، فضای مناسبی برای دریافت رزومه‌ی کارجویان نیستند. پیشنهاد سُها چیست؟

سیستم ATS سُها، یک فضای ابری دارد که رزومه‌های کارجویان روی آن ذخیره می‌شود. چگونه؟

سیستم ATS سُها یک لینک در اختیار شما قرار می‌دهد که آن را پایین آگهی استخدامی درج می‌کنید. کارجویان رزومه‌شان را از طریق این لینک برای شما ارسال می‌کنند. همچنین فرم رزومه‌ای را که شما روی سیستم قرار داده‌اید، پر می‌کنند. درواقع سیستم ATS برای شما یک بانک رزومه ایجاد می‌کند.

فضای ابریِ بانک رزومه‌ی ATS چه مزیتی دارد؟

-شما را از راه‌های ارتباطی متفرقه مانند پیام‌رسان‌ها، ایمیل و… راحت می‌کند.

-جست‌وجوی رزومه‌ها در این فضا بسیار راحت است.

-به راحتی می‌توانید رزومه‌ها را روی یک داشبورد مدیریت کنید.

-رزومه‌ها در این فضا ذخیره می‌مانند. بنابراین در صورت نیاز می‌توانید رزومه‌ی کارجویان را از ماه‌های گذشته، مجدداً بررسی کنید.

-کارشناسان و مدیرانِ مربوطه می‌توانند به طور همزمان به فضا دسترسی داشته باشند و در جریان روند فرآیند استخدام قرار بگیرند.

سیستم ATS برای چه شرکت‌هایی مناسب است؟

سیستم ATS به طور کلی برای شرکت‌های بزرگ که سالانه ورود و خروج‌های زیادی دارند، طراحی شده است. سیستم مدیریت فرآیند استخدام، چالش‌های سازمان‌های بزرگ را در فرآیند استخدام شناسایی کرده است و متناسب با هر نیاز، یک ابزار (Feature) معرفی می‌کند.

با این وجود، سازمان‌هایی با مقیاس کوچک‌تر آیا می‌توانند از سیستم ATS برای بهینه‌سازی فرآیند جذب و استخدام استفاده کنند؟

سازمان‌های کوچک اگر سالانه زیر ۱۰ نفر استخدام دارند، سیستم ATS برای آن‌ها ضرورت ندارد. اما با توجه به پایین بودن تعرفه‌ی اشتراک سیستم ATS سازمان‌هایی با مقیاس متوسط هم جهت بهینه‌سازی، نظم‌دهی و مدیریت فرآیند استخدام، می‌توانند از این سیستم استفاده کنند.

استخدام به روش نوین

آشنایی با روش های دیگر استخدام

تا این‌جا جدیدترین سیستم هوشمندی که برای مدیریت استخدام وجود دارد را معرفی کردیم. سیستم ATS امروزه به عنوان روش نوین استخدام شناخته می‌شود. اما بعضی کارفرماها به دنبال روش‌هایی برای برگزاری بهترِ مصاحبه‌ی استخدامی و گزینش نیرو هستند.

شاید برای شما هم سوال باشد که امروزه کارفرماها از چه شیوه‌هایی برای برگزاری اصولی مصاحبه‌ی استخدامی استفاده می‌کنند؟ در ادامه به این موارد می‌پردازیم.

سوالات روانشناسی مصاحبه استخدامی، آری یا خیر؟

یکی از مواردی که امروزه در فرآیند جذب و استخدام مرسوم شده، طرح سوالات روانشناسی مصاحبه استخدامی است. معمولاً این سوالات را خود کارفرما طراحی نکرده است. چرا که اگر شما برای مدتی جویای کار باشید، متوجه می‌شوید که اکثر سازمان‌ها سوال‌های مشخصی را با عنوان «سوالات روانشناسی مصاحبه‌ی استخدامی» از شما می‌پرسند. سوالاتی مانند: شما چه پیش‌بینی‌ای برای ۵ سال آینده‌ی خود دارید؟ اگر مدیر این شرکت بودید، چه تغییراتی را در آن ایجاد می‌کردید؟ فلان معما را حل کنید و… هر آدمی با درصد کمی از بهره‌ی هوشی متوجه می‌شود که این سوال‌ها چقدر بی‌پایه و اساس هستند!

شما وقتی می‌توانید از کارجو سوالات روانشناسی مصاحبه‌ی استخدامی را بپرسید که:

۱.خودتان بهره‌ای از هوش روانشناسی داشته باشید. در غیر این صورت، مصاحبه‌ی استخدامی را تبدیل به مضحکه می‌کنید.

۲.سوالات روانشناسی مصاحبه‌ی استخدامی را خودتان طرح کرده باشید! کارجو نباید با این سوال‌ها در مصاحبه‌های کاری دیگر، از پیش مواجه شده باشد. سوال‌های تکراری‌ای که دست به دست می‌چرخند، جواب‌های مشخصی دارند.

برای آن که درباره‌ی سوالات روانشناسی مصاحبه استخدامی بیشتر بدانید و بفهمید که چطور سوالات روانشناسی را طرح کنید، «سوالات روانشناسی مصاحبه استخدامی» را مطالعه کنید.

سوالات خلاقانه مصاحبه‌ی کاری

طرح سوالات خلاقانه مصاحبه کاری هم یکی دیگر از شیوه‌های نوین برگزاری مصاحبه استخدامی است. اکثر سازمان‌ها برای متفاوت جلوه دادن و آشنا شدن با زوایای دیگرِ شخصیتِ کارجو مایل هستند که سوالات خلاقانه‌ای را بپرسند. فرهنگ طرحِ سوالات خلاقانه را ابتدا شرکت گوگل جا انداخت. سوالات خلاقانه‌ی مصاحبه کاری شرکت گوگل، تلفیقی از اطلاعات عمومی، بازی و ریاضی، طرح معما و… است.

چه تفاوتی بین سوالات خلاقانه مصاحبه کاری شرکت گوگل با سازمان‌های دیگر وجود دارد؟

این که سوالات خلاقانه‌ی شرکت گوگل واقعاً خلاقانه‌اند!

و مورد دوم این‌که متناسب با مشاغل موجود در شرکت گوگل طراحی شده‌اند و اصالت دارند. زیرا بسیاری از سازمان‌ها سوال‌های مشترکی را از منابع اینترنتی کپی می‌کنند که بدون هیچ ضرورتی، صرفاً سوالات خلاقانه‌ای پرسیده باشند!

شیوه‌های جدید استخدام

امروزه با پی بردن به ضرورت دانش منابع انسانی برای سازمان‌ها، کارشناسان و مدیران موفق منابع انسانی، مدام در حال به‌روزرسانی متدهای منابع انسانی برای اجرای فرآیندها هستند. می‌دانیم که جذب نیروی کارآمد، میان سازمان‌ها تبدیل به رقابت شده است. برای آن که در این رقابت پیروز باشید، نیازمند پیدا کردنِ روش های نوین استخدام هستید. ما در این مقاله استفاده از نرم افزار ATS سُها را به عنوان جدیدترین پلتفرم جذب و استخدام به شما معرفی کردیم.

اشتراک گذاری

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *